У Полтавській ОВА повідомили про підготовку до демонтажу 157 пам’яток

У Полтавській області необхідно зняти з обліку та вилучити з публічного простору ще 157 об’єктів культурної спадщини, які підпадають під дію законодавства про деколонізацію та дерусифікацію.

Про це 8 червня під час апаратної наради повідомила директорка департаменту культури і туризму Полтавської ОВА адміністрації Ірина Удовіченко, передає “Суспільне Полтава“.

За її словами, найбільше таких об’єктів розташовано в Миргородському районі — 57 та Полтавському — 55. У Лубенському районі налічується 24 об’єкти, у Кременчуцькому — 21.

У Полтавській ОВА зазначають, що демонтаж частини пам’яток затримується через юридичні процедури. Значна кількість об’єктів досі має статус пам’яток культурної спадщини або щойно виявлених об’єктів, тому їх вилучення можливе лише після відповідних рішень Міністерства культури та стратегічних комунікацій України.

Документацію щодо 157 об’єктів департамент культури направив до міністерства ще у 2024 році, однак остаточних рішень наразі немає.

Упродовж 2025–2026 років за наказами Мінкульту з державного обліку вже вилучили 20 об’єктів.

Із них 16 розташовані у Полтавській громаді, зокрема погруддя Олексію Бутовському та 15 об’єктів, пов’язаних із Полтавською битвою, серед яких пам’ятник Петру І, пам’ятник захисникам фортеці Полтава та коменданту Олексію Келіну, шведські редути і пам’ятний знак на місці відпочинку російського царя.

Також з обліку вилучили пам’ятник матросам Дніпровської флотилії у Кременчуці, пам’ятний знак морякам Дніпровської військової флотилії в селі Сазонівка Оржицької громади та два об’єкти у Пирятинській громаді — пам’ятний знак Героям Радянського Союзу і місце розташування штабу 117-ї стрілецької дивізії.

Окрім демонтажу, в області триває перемаркування пам’яток, які не підлягають вилученню. За словами Ірини Удовіченко, у 2025–2026 роках відповідні роботи погодили для понад 46 об’єктів. На них замінюють радянську символіку, перекладають написи українською мовою та коригують історичні формулювання відповідно до сучасних підходів.

Водночас реалізацію цих заходів у громадах ускладнює нестача фінансування в умовах воєнного стану.

За підсумками наради районним військовим адміністраціям і територіальним громадам планують доручити до 10 липня подати оновлені переліки об’єктів із забороненою символікою, а до 30 серпня завершити демонтаж радянських та імперських символів, зірок, гвардійських стрічок, пропагандистських написів і радянських нагород на пам’ятниках Другої світової війни, за винятком об’єктів, розташованих на кладовищах.

Читайте також: Деколонізація на Полтавщині: що зникло з карт і вулиць у 2025 році

Головне

Дивитись усі