У Полтаві можуть огородити єврейський сектор Новоміського кладовища за підтримки ESJF

Виконавчий комітет Полтавської міської ради 11 червня розгляне проєкт рішення про надання дозволу на встановлення огорожі по зовнішньому периметру єврейського сектору Новоміського кладовища. Фінансування робіт забезпечить БО «Благодійний фонд І-Ес-Джей-Еф Східна Європа», а після завершення будівництва огорожу передадуть на баланс КП «СКПРО».

Йдеться про територію в мікрорайоні Павленки, обмежену Єврейським провулком, вулицею Анни Ярославни та вулицею Олександра Лютого. Ініціатором проєкту виступає European Jewish Cemeteries Initiative (ESJF) — міжнародна організація, що займається дослідженням та збереженням єврейських кладовищ у Європі.

За даними ESJF, периметр єврейського сектору становить близько 520 метрів. На території розташовано приблизно 1500 надгробків. Найстаріший із зафіксованих надгробків датується 1946 роком, найновіший — 2017 роком, що свідчить про використання ділянки для поховань у новітній період.

Історія єврейського кладовища в Полтаві сягає першої половини ХІХ століття. Як зазначає у книзі «Павленки і Тарновщина» краєзнавець Леонід Булава, некрополь виник орієнтовно у 1820-х роках на околиці тодішніх Павленок. До Другої світової війни він функціонував як окреме єврейське кладовище.

У 1941–1943 роках під час німецької окупації кладовище було значною мірою зруйноване: пошкоджено склепи, надгробки, ворота та огорожу. Після війни територію почали використовувати для поховань мешканців міста різних національностей і віросповідань.

У середині 1960-х років кладовище отримало назву Новоміське, а його історична єврейська частина нині займає південно-західний сектор некрополя. З 1999 року кладовище офіційно вважається закритим, хоча в окремих випадках дозволи на поховання продовжують видавати.

Читайте також: Поблизу Полтави Mazda проїхала на червоне світло та зіткнулася з вантажівкою

Головне

Дивитись усі