Полтавщина витратила понад пів мільярда гривень на підтримку оборони в 2025 році

З початку 2025 року Полтавщина спрямувала понад пів мільярда гривень на підтримку оборони: громади витратили 5,4% власних доходів.

У першій половині 2025 року громади Полтавщини вкладали 636,4 млн грн на заходи з територіальної оборони. З цієї суми 478,2 млн грн становлять кошти самих громад, 155,5 млн грн надходять з обласного бюджету, а 2,7 млн грн— з районного рівня. Цю інформацію оприлюднив т.в.о. начальника Полтавської ОВА Володимир Когут, представивши свіжу аналітику по громадах.

В середньому громади витрачали 5,4% своїх власних доходів (загальний фонд без трансфертів) на оборону. Найбільш активними були Мартинівська (30,2%), Новогалещинська (24,8%), Пришибська (24,4%), Терешківська (20,2%) та Омельницька (17,7%) громади. Детальні дані наведені в графіці вище.

Попри найбільші абсолютні суми у обласному центрі, відносні показники виявилися серед найнижчих: Полтавська громада витратила лише 4,6% від власних доходів. За перше півріччя 2025 року вона направила 104,2 млн грн субвенцій на потреби військових частин. У першому кварталі ця сума становила 50 млн грн, а в другому кварталі додали ще понад 54 млн.

Секретарка міськради Катерина Ямщикова пояснила, що ці кошти пішли на закупівлю транспорту, дронів, зарядних станцій, засобів радіоелектронної боротьби тощо. Проте потреби військових значно перевищують цю суму: у оновленій програмі «Полтавський спротив» заявлені запити від частин на понад 743 млн грн, а отже фінансування становить лише близько 14%.

З 2022 по 2024 роки в рамках програми «Полтавський спротив» місто виділило:

* у 2022 році — 126 млн грн,
* у 2023 році — 362 млн грн,
* у 2024 році — 107 млн грн.

Після скандалів із завищеними цінами на закупівлі техніки та спорядження у 2024 році Полтава ухвалила рішення відмовитися від самостійних закупівель і наразі надає лише субвенції військовим частинам.

Окрім цього, у міськраді зазначають, що фінансову допомогу армії не слід оцінювати лише в контексті програми «Полтавський спротив». Частину витрат фінансують через інші ініціативи: програму «Турбота» (підтримка мобілізованих і родин загиблих), підтримка дітей військових, ветеранського бізнесу, перевезень військових, а також сплата «Укрпошті» за доставку повісток.

Для порівняння, у першому кварталі 2025 року громади області витратили на оборону 205,4 млн грн (4,9% від доходів). Отже, у другому кварталі темпи фінансування зросли, як за абсолютними сумами, так і за часткою у доходах. Проте більшість громад і далі витрачають менше 10% своїх ресурсів.

Читайте також: Ворог атакує Україну безпілотниками типу Shahed: ППО знищила 18 дронів

Головне

Дивитись усі