У Полтаві асенізатори заявляють про спроби «Полтававодоканалу» витіснити їх з ринку на користь компаній із Запоріжжя

У Полтаві загострюється конфлікт між асенізаторами та КП ПОР «Полтававодоканал». Полтавські підприємці заявляють, що понад 20 років не мали проблем у своїй діяльності, однак після зміни керівництва у “Полтававодоканалі”, за їхніми словами, почався тиск на їхній бізнес і поява на ринку асенізаторів із Запоріжжя. Підприємці на межі закриття бізнесу та просять про підтримку від депутатів міста.

Свою позицію підприємці озвучили на Полтавській сесії міської ради 29 травня.

Як почався конфлікт

Підприємиця Тетяна Повх повідомила, що проблеми у полтавських асенізаторів почалися в лютому 2026 року. Тоді у всіх 27 полтавських підприємців лабораторія «Полтававодоканалу» виявила перевищення показників і прийшли попередження про штрафи. За її словами, дослідження контрольних лабораторних проб проводилися регулярно протягом 20 років. Проблем ніколи не було, оскільки асенізатори викачують лише каналізаційні ями мешканців Полтави, а контрольні проби бралися періодично без зауважень до результатів.

“Ми організувалися і звернулися з претензіями до керівництва “Полтававодоканалу”, пояснивши причини нашого невдоволення та вказавши на порушення, яких, на нашу думку, було допущено під час відбору цих контрольних проб. Ми також наголосили, що таких понаднормових забруднень просто не може бути, оскільки йдеться про звичайні побутові каналізаційні ями. Керівництво “Полтававодоканалу” запевнило нас, що нам немає чого хвилюватися, що всі результати буде скасовано і ми можемо надалі спокійно працювати та не хвилюватися”, – зазначила Тетяна.

Однак, за її словами, вже наприкінці березня ситуація повторилася — під час повторного відбору проб знову були зафіксовані перевищення, після чого на підприємців були накладені штрафи від 25 тисяч до 378 тисяч гривень. З цього почалася боротьба полтавських підприємців з “Полтававодоканалом”. Вона також зазначила, що штрафи отримало і комунальне КАТП-1628.

Читайте також: Конфлікт через стоки: Полтавське КАТП-1628 йде до суду проти «Полтававодоканалу»

Після цього, за словами Тетяни Повх, 11 травня асенізатори розпочали мирний протест — перестали виїжджати на викачування каналізаційних ям, намагаючись привернути увагу керівництва “Полтававодоканалу”.

Підприємець Денис Шевчук розповів, що “Полтававодоканал” сам робить те, у чому звинувачує підприємців.

«Керівництво “Полтававодоканалу” звинувачувало нас у тому, що ми викачуємо стоки з автомийок. Дивіться, яка була ситуація. 11 травня у нас розпочався протест. 12 травня керівництво “Полтававодоканалу” заявило, що ми викачуємо стоки з автомийок. 21 травня ми поїхали до ОВА, де нам також намагалися пояснити, що ми викачуємо різні хімічні домішки. І саме 21 травня ми неодноразово бачили, як машина водоканалу викачує стоки з автомийки. У нас є фотографії, які ми можемо надати за потреби», — зазначив підприємець.

“Піднімайте людям ціни”

Окрім штрафів, новим етапом тиску на бізнес стала спроба водоканалу змусити перевізників підписати додаткові угоди з кардинально новими розцінками.

«Нам надіслали додаткові угоди до договору, але, як виявилося, згідно з цими додатковими угодами ми знову повинні були сплачувати “Полтававодоканалу” понад 80% від свого заробітку», — зазначила Тетяна.

За словами підприємців, пропоновані цифри є абсолютно безпрецедентними для України, а фінансовий тягар “Полтававодоканал” відкрито пропонує перекласти на плечі звичайних полтавців. Детальний економічний аналіз та порівняння тарифів озвучив підприємець Денис Шевчук:

«Стосовно нових договорів, у яких нас змушують сплачувати майже 120 гривень за кубічний метр і додатково за забруднення ще 30 гривень за куб. Ми обдзвонили велику кількість колег, які займаються нашою сферою діяльності по всій Україні, і в усіх них злив коштує від 50 до 60 гривень. Ми просто не можемо зрозуміти: у нас що, Полтава найбагатше місто? Чи у нас тут люди отримують мільярдні пенсії? Якщо ми перекладемо ці витрати на кінцевих споживачів, які користуються нашими послугами, для них це буде колосальний удар. Для людей, які отримують мінімальну зарплату чи мінімальну пенсію, це будуть непідйомні суми. Це просто знущання. Намагаючись достукатися до водоканалу, ми почули відповідь, і я передаю ці слова дослівно, як нам було сказано: “Піднімайте людям ціни”».

Підприємці провели власне розслідування, зв’язавшись із представниками асенізаційного бізнесу у Кременчуці, Харкові, Запоріжжі, Івано-Франківську, Дніпрі та Рівному. Порівняння виявилося не на користь полтавського монополіста.

Наприклад, у Дніпрі аналогічну проблему з екологічним навантаженням вирішили через прозорий та прогнозований компроміс, який не знищує бізнес.

«У Дніпрі ситуацію із забрудненням вирішили інакше: там платять за злив ті ж 50–60 гривень за куб, а додатково раз на місяць за забруднення сплачують фіксовано 7 тисяч гривень з однієї машини. Це прозора схема. А не так, як пропонують у нас, де за один лише злив виходитиме в кого по 600 гривень за маленьку машину, а за велику — до 2 тисяч гривень. Тільки за один злив однієї машини!» — підсумував Денис Шевчук.

Читайте також: «Полтававодоканал» безпідставно відхилив дешевшу пропозицію під час закупівлі колекторських послуг — ДАСУ

Аналізи на скотчі

Підприємець Денис Шевчук також озвучив деталі того, як саме комунальна лабораторія проводила ці дослідження. За його словами, процедура відбувалася за межами будь-якого правового поля.

“Після того, як виникла ця ситуація, було встановлено, що у нас були відібрані проби без надання актів відбирання проб, без надання актів про опломбування. Пломба — це був звичайний огризок А4, по-іншому це не назвеш, на якому було ручкою написано просто номер пломби, і це було замотано скотчем. Яка це була тара? Не було ні сертифікації на тару, нічого”, – зазначив Денис Шевчук.

Нарікання щодо відбору проб висловив і підприємець Віктор Сергієнко:

“По закону, у людини, в якої беруть аналіз, вона должна присутствовать при заборі і при тому, як робиться цей аналіз, зафіксувати це на відео. Такого не було зроблено ні разу”.

Блокування незалежної експертизи

Віктор Сергієнко озвучив також інші резонансні факти. Підприємець розповів про технологічну альтернативу, яка могла б повністю ліквідувати корупційні ризики та людський фактор під час перевірки стоків. Така технологія вже працює в Кременчуці, проте «Полтававодоканал» від неї відмовився.

“Ми з ними говорили щодо того, щоб вони встановили спеціальний прилад, який називається “ловушка”, де ми зливаємося. Цей прилад одразу показує, щойно ми зливаємося, показує забрудненість наших стоків. Водоканал нам відповів: “Ми такого поставити не можемо, тому що це дуже дорого коштує”. В інших містах, наприклад у Кременчуці, стоїть така “ловушка”, і люди, зливаючись, одразу бачать результати забруднення своїх стоків. Якщо показники погані, ця “ловушка” закривається, і одразу приїжджає комісія з водоканалу з лабораторією та перевіряє ці зливи. У нас сказали: “Такого ми не можемо собі дозволити, бо ми бідний водоканал”, — заявив Віктор Сергієнко.

Щоб захистити себе від сумнівних багатотисячних штрафів, підприємець під час чергового відбору спробував узяти паралельну (арбітражну) пробу нечистот із власної машини для проведення незалежного дослідження. Однак у Полтаві він зіштовхнувся із зачиненими дверима всіх профільних держустанов.

«Я поїхав у три точки в Полтаві, де ці аналізи робляться, це 100%. Але мені там відповіли: «Ми такі аналізи не робимо». Це Держспоживслужба, санепідемстанція і полтавські водні ресурси, де 100% такі аналізи робляться. Вони відповіли, що «ми таких аналізів не робимо. Їдьте в інше місто, робіть в іншому місті аналізи». А куди посилали мене робити аналіз, це був водоканал», — підкреслив перевізник.

Інфраструктурний терор

Підприємець Іван Повх порушив іншу гостру проблему — критичний стан під’їзних шляхів до пункту зливу відходів. За його словами, «Полтававодоканал» роками не займався ремонтом цієї ділянки, тому асенізатори були змушені відновлювати дорогу власними силами та за власний кошт. Проте останні дії комунальників повністю заблокували проїзд.

“Тобто, коли нам поставили шлагбаум, ми взагалі не можемо туди заїхати, бо водоканал пригнав свій трактор і засипав усе землею. Ми почали там застрягати, рвати шини, обламувати радіатори. Тобто стоїмо там і все. Ми запитуємо їх, коли вони почнуть ремонтувати дорогу, але нам нічого не відповідають. Мовчать і все”, – повідомив Іван Повх.

Перевізники наголошують на очевидній дискримінації: спецтранспорт самого «Полтававодоканалу» цим аварійним під’їздом не користується. Власні машини комунальники направляють на очисні споруди в селищі Затурино, куди приватним полтавським підприємцям з невідомих причин в’їзд категорично заборонено.

“Просто хочуть нас видавити. Їхні машини водоканалівські: приїхала одна машина із Запоріжжя, мулосос, туди на злив, обірвав радіатор і поїхав. Тобто їхні машини зливаються у себе на Затурино, а нам туди не можна навіть під’їжджати” – зазначив підприємець.

На тлі логістичного колапсу перевізники пропонують місту та області компромісні інфраструктурні рішення:

“Ми розуміємо, зараз такий час, зробіть хоча б два зливи. Чого ми не можемо на Затурино заїхати і спокійно собі злитися? А нам тут зробили злив, дорогу робити не хочуть і нам не дозволяють її робити“.

Ще одним суттєвим ударом по діяльності перевізників та інтересах містян стало раптове урізання графіку роботи єдиного пункту зливу. “Полтававодоканал” встановив рамки з 7:00 до 18:00, що повністю відірвано від реальних потреб населення.

“Ми хочемо, щоб цей графік змінили. Люди приходять у 6 часов вечора з роботи. Людина не може викачувати вдень. Щоб переглянули цей графік і зробили, наприклад, із 7 ранку до 20-ї вечора”, – наголосив Іван Повх.

Читайте також: Закупівля гіпохлорит натрію: Антимонопольний комітет зобов’язав «Полтававодоканал» скасувати рішення щодо переможця торгів

Кому звільняють ринок?

Підприємець Віктор Сергієнко повідомив, що наразі в Полтаві вже працює три асенізаційні машини із Запоріжжя. Ще велика кількість машин, за його словами, чекає команди приїхати із Запоріжжя в Полтаву.

“Вони нам в очі казали, що не хочуть нас звідси витурити з Полтави. Але ми знаємо, що вже в Запоріжжі стоїть багато асенізаторських машин, які привезли з Дніпропетровської та Запорізької областей, де тривають бойові дії. І вони чекають команди приїхати в Полтаву. Це ми знаємо. І три запорізькі машини вже обслуговують місто Полтаву. Ми бачили, де вони працюють і що роблять. Також бачили, що саме вони викачують. Те, що заборонили викачувати полтавським асенізаторам”, – зазначив Віктор Сергієнко.

Крик душі перевізників та межі повноважень влади

Головним лейтмотивом виступів підприємців на сесії став відвертий брак дієвої підтримки та відчуття беззахисності звичайних містян перед діями обласного монополіста. Перевізники наголошують, що криза навколо асенізації вже давно вийшла за межі суто приватного спору і безпосередньо загрожує безпеці всієї Полтави.

“Це дуже, дуже крик душі. Ми просимо міську раду звернутися з відповідним листом до обласної ради і взяти під контроль дане питання, так як воно безпосередньо стосується життєдіяльності та екологічної безпеки міста. «Полтававодоканал» намагається стати повним монополістом у даній сфері діяльності і взяти в заручники все населення Полтави”, – зазначила Тетяна Повх.

“Ми просто викачали у людини яму і привезли її на злив. Раніше не було ніяких питань. А тепер, коли прийшло нове руководство водоканалу, почалися дуже великі проблеми. З оцими штрафами величезними, які непідйомні для нас. І у нас стоїть я ж кажу питання або закрить вообще наш бізнес… Просто прийдеться закрити бізнес”, – зазначив Віктор Сергієнко.

Найбільше обурення у підприємців викликає той факт, що інтереси простих людей у цій схемі не враховуються. Про це емоційно заявив Іван Урсул:

«Найбільше нас хвилює те, що ніхто не думає про людей. “Полтававодоканал” захищає суто власні інтереси. Їм байдуже, що буде з населенням. Вони так прямо і сказали: “Піднімайте ціни, робіть що хочете, у нас занедбане підприємство, ми хочемо його будь-якими шляхами підняти з колін”. Ми вже стільки часу стоїмо і намагаємося заручитися хоч якоюсь підтримкою. Зверталися до депутатів — підтримки нуль. Такого безладу немає в жодному іншому місті України! Ми зідзвонювалися з колегами, які працюють в інших регіонах — там місцева влада стоїть за людей і вирішує питання швидко та ефективно. У Полтаві цього немає. Ми без водоканалу не можемо зробити ні кроку вправо, ні кроку вліво, все зав’язано на них. Якщо ми хочемо внести якісь корективи, нас ніхто не слухає. Ми хочемо реальної підтримки від міської ради, від в.о. мера та від депутатського корпусу».

У відповідь на цей заклик секретар Полтавської міської ради Катерина Ямщикова, яка наразі виконує обов’язки міського голови, озвучила важливу юридичну колізію. Вона зауважила, що в Полтаві водоканал не підпорядкований міській раді, як це влаштовано у більшості інших міст України. «Полтававодоканал» є обласним підприємством, яке наразі перебуває в оперативному управлінні Полтавської ОВА. За її словами, в Україні є лише кілька водоканалів, підпорядкованих області, — це поодинокі випадки, і Полтава є одним із них.

Катерина Ямщикова подякувала підприємцям за виступи та запевнила, що влада не залишиться осторонь проблеми. Вона зазначила, що всі озвучені перевізниками прохання та скарги вже зафіксовані протокольно, за ними будуть сформовані відповідні профільні доручення. Водночас вона ще раз підкреслила, що реальні повноваження впливати на ситуацію та ухвалювати рішення щодо тарифів чи штрафів — це виключно рівень Полтавської ОВА. Катерина Ямщикова пообіцяла, що міська рада детально зафіксує звернення підприємців у письмовому вигляді й офіційно спрямує цей документ до обласної військової адміністрації для подальшого розв’язання кризи.

Читайте також: «Полтававодоканал» закуповує насоси на 16,43 млн грн: умови тендеру можуть звужувати конкуренцію

Контекст

Зазначимо, що з лютого 2024 року  в.о. генерального директора КП ПОР «Полтававодоканал» був Олег Мізік. У липні 2024 року його призначили в.о. генерального директора ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго». Натомість в. о. гендиректора КП ПОР «Полтававодоканал» займав Юрій Заставський – брат дружини Олега Мізіка.

У квітні 2026 року Олега Мізіка призначили першим заступником начальника Полтавської ОВА Віталія Дяківнича. Водночас Юрій Заставський офіційно став гендиректором “Полтававодоканалу”. Департамент будівництва і ЖКГ Полтавської ОВА цього року очолив Антон Кій.

Усі троє, Олег Мізік, Юрій Заставський та Антон Кій в минулому працювали ПАТ «Запоріжгаз», яке в різні періоди в медіа та експертному середовищі пов’язували з бізнес-групою Дмитра Фірташа.

Враховуючи ці зв’язки, цілком ймовірно, що криза завершиться не на користь полтавських підприємців і мешканців міста.

Читайте також: «Полтававодоканал» витратить 9,4 млн грн на аналітичні послуги: дешевшу пропозицію відхилили

Головне

Дивитись усі