Шевченківський райсуд Полтави дозволив правоохоронцям тимчасовий доступ до документів Полтавського обласного комунального підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» у межах кримінального провадження щодо ймовірної службової недбалості посадових осіб Полтавської області через непідключення когенераційних установок, отриманих у рамках міжнародної допомоги.
Про це стало відомо з реєстру судових рішень.
За даними слідства, у 2023–2025 роках у межах співпраці з Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та німецькою організацією GIZ Полтавська область отримала 21 когенераційну установку загальною потужністю 8,121 МВт. Зокрема, від USAID надійшло 5 установок загальною потужністю 4,468 МВт, від GIZ — 16 установок загальною потужністю 3,653 МВт.
Обладнання призначалося для забезпечення автономного виробництва теплової та електроенергії, зокрема в умовах енергетичних криз.
Станом на 9 січня 2026 року, з 21 когенераційної установки в експлуатації перебуває лише 4, загальною потужністю 1,538 МВт.
Зазначається, що частина обладнання змонтована та підключена, однак строки введення в експлуатацію переносяться, зокрема через затримки проведення пусконалагоджувальних робіт. Ще щодо двох установок триває оформлення документів для можливості продажу надлишкової електроенергії в мережу. Інші 11 установок перебувають на різних етапах монтажу, підключення до електро- та газових мереж, оформлення документації та проведення тендерних процедур.
У матеріалах справи зазначено, що частина когенераційних та генераторних установок досі не введена в експлуатацію, при цьому конкретні причини їх невикористання за призначенням не визначені.
У зв’язку з цим правоохоронці вбачають у діях службових осіб ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України — службової недбалості, що спричинила тяжкі наслідки.
Окрім ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», у провадженні фігурують ще три комунальні підприємства області.
Суд дозволив слідчим отримати документацію «Полтаватеплоенерго», зокрема, копії договорів, тендерної документації, актів виконаних робіт, матеріалів щодо введення обладнання в експлуатацію, службового листування та документів про посадових осіб, відповідальних за реалізацію проєкту. Слідчий суддя також дозволив вилучення належним чином завірених копій. Досудове розслідування триває.
Контекст
Обласне “Полтаватеплоенерго” отримало 3 когенераційні установки загальною потужністю 4 МВт в рамках співпраці з Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) отримало ще влітку 2024 року.
У січні 2025 року Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) розпочало поставки “Полтаватеплоенерго” ще 6 когенераційних установок.
У травні 2025 року на депутатській комісії облради депутат та перший заступник гендиректора обласного КП «Полтаватеплоенерго» Ігор Процай зазначав, що запуск 6 когенераційних установок від GIZ на кількох котельнях підприємства йде за графіком, адже не залежить від стороннього фінансування. Була обіцянка, що до нового опалювального сезону вони будуть працювати.
Однак опалювальний сезон 2025-2026 рр. Полтава розпочала без підключених когенераційних установок.
22 січня 2026 року начальник служби експлуатації КП «Полтаватеплоенерго» Олег Баюн повідомив, що 6 когенераційних установок, отримані від GIZ, уже змонтовані. Він висловив думку, що установки запрацюють до наступного опалювального сезону.
Вже наступного дня, 23 січня, у Полтавській ОВА повідомили про введення в експлуатацію першої когенераційної установки потужністю 1 МВт.
На початку лютого заступник директора «Полтаватеплоенерго» з технічних питань Микола Мурчич відзвітував, що 6 установок, отримані від GIZ, будуть підключені до березня. У Полтавській міські раді тоді підкреслювали, що з бюджету Полтави обласному комунальному підприємству виділили 31 млн грн на створення «енергоострову» на Леваді, а також міська рада була ініціатором отримання установок від GIZ. Тож місто очікує на підключення установок.
Однак на початку квітня 2026 року ситуація не змінилася. У “Полтаватеплоенерго” заявили, що 6 установок досі очікують на проведення пусконалагоджувальних робіт, а ще щодо 2 завершують збір і перевірку для планування таких робіт.
Як повідомив 16 квітня головний інженер ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» Володимир Пасічко, запуск обладнання неможливий без участі представників німецької сервісної організації, які “по якійсь причині вони з листопада минулого року не могуть до нас доїхать“.
20 квітня президент Володимир Зеленський заявив, що Полтавська область відстає від графіка підготовки до зими.
Після цього керівництво “Полтаватеплоенерго” підвищили. Олег Мізік, який очолював «Полтаватеплоенерго» з липня 2024 року, 24 квітня 2026 року став першим заступником начальника Полтавської ОВА. Натомість Ігоря Процая призначили генеральним директором комунального підприємства.
Читайте також: У Полтаві «застряг» запуск когенерації: «Полтаватеплоенерго» чекає фахівця з Німеччини
